24 Aug, 2019
فهرست موضوعی
ورود
نظرسنجی

میزان رضایت شما از کیفیت کتابهای رویان پژوه چقدر است؟

گزارشی از اکسیدا۵۷؛ بزرگ‌ترین اجتماع علوم‌پزشکی کشور

 گزارشی از اکسیدا۵۷؛ بزرگ‌ترین اجتماع علوم‌پزشکی کشور
اکسیدا۵۷، پنجاه و هفتمین کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران، در آخرین هفته اردیبهشت ماه ۹۶ در تهران برگزار شد. این کنگره که از آن به عنوان بزرگ‌ترین اجتماع سالیانه جامعه علوم‌پزشکی ایران نام می‌برند امسال پذیرای بیش از ۱۲هزار دندان‌پزشک بود که در اجتماعی پنج روزه در سالن اجلاس سران و نمایشگاه بین‌المللی تهران گرد آمدند. امسال برای دومین بار این کنگره همزمان با کنگره منطقه‌ای خاورمیانه fdi در تهران برگزار شد.


اکسیدا۵۷ در حالی برگزار شد که فضای سیاسی و اجتماعی جامعه ایران تحت تاثیر برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت قرار داشت. این کنگره علمی نیز از تبعات برگزاری انتخابات بی‌نصیب نمانده و بسیاری از جزییات این کنگره به دلیل تقارن با انتخابات تحت تاثیر قرار گرفته بود که مهم‌ترین آن جابجایی زمان برگزاری کنگره بود که از روز یک‌شنبه آغاز و در روز پنج‌شنبه به کار خود پایان داد.

محور کنگره
موضوع کنگره امسال «بیانیه‌ای در سلامت دهان، مشارکت ایرانی» (Decleration of Oral Health Rights, Persian Collaboration) انتخاب شده بود. دکتر کاوه سیدان، رییس کنگره، درباره این وجه تسمیه اینگونه می‌گوید:
سپتامبر ۲۰۱۶، فدراسیون بین‌المللی دندانپزشکی، FDI، تعریف جدیدی برای «سلامت دهان» (oral health) عرضه کرد. بر همین مبنا کنگره اکسیدا۵۷ به عنوان تریبونی برای معرفی فعالیت‌های انجام شده در زمینه سلامت دهان این شعار را به عنوان محور خود انتخاب کرد. در این زمینه سه پانل برای ارایه گزارش سه نهاد مرتبط با حوزه سلامت دهان در وزارت بهداشت پیش بینی شد که عبارت بودند از: اداره سلامت دهان و دندان، شورای سلامت دهان و دندان و دبیرخانه آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی

نام‌های حاضر در اکسیدا۵۷
ریاست کنگره ۵۷ انجمن دندان‌پزشکی ایران بر عهده دکتر کاوه سیدان، متخصص پروتزهای دندانی و عضو هیات‌مدیره این انجمن بود. دکتر محمدجعفر اقبال، رییس دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی و متخصص اندودنتیکس، دبیر علمی و دکتر سعید ساعی، معاون رفاهی سازمان نظام‌پزشکی و متخصص اندودنتیکس، دبیر اجرایی کنگره بودند.
۵۰۰نفر به عنوان سخنران و مدیر پانل در اکسیدا۵۷ حضور داشتند. از این تعداد ۳۵ سخنران خارجی بودند. شاید اگر محدودیت اعمال شده توسط رییس جمهور امریکا در مورد سفر به کشور ایران در میان نبود، تعداد سخنرانان و چهره‌های علمی دیگر کشورها در کنگره امسال بالاتر می‌رفت.
مهم‌ترین چهره در میان شخصیت‌های خارجی اکسیدا۵۷، دکتر پاتریک اسکات بود که طبق روال تمام این سال‌ها به عنوان رییس fdi در کنگره حاضر بود.
دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت و دکتر علی‌رضا زالی، رییس کل سازمان نظام‌پزشکی همانند دو کنگره گذشته انجمن، میهمان مراسم افتتاحیه اکسیدا۵۷ بودند. در روزهای مختلف کنگره نیز مدیران و مسئولان وزارت بهداشت در پانل‌های مرتبط با گزارش عملکرد این وزارتخانه در حوزه دندان‌پزشکی حاضر شده و سخنرانی کردند.
در جریان مراسم افتتاحیه کنگره از چهار دندان‌پزشک در حضور رییس fdi و وزیر بهداشت و رییس سازمان نظام‌پزشکی، با اهداء لوح و تندیس ویژه تقدیر شد: دکتر محمدعلی افتخاری و دکتر شمس‌الدین تابش از اعضاء بنیان‌گذار جامعه دندان‌پزشکی ایران (به عنوان دو پیشگام صنفی) و دکتر جهانشاه برومند نوازنده چیره‌دست ویولون و دکتر محمدابراهیم ذاکر پژوهشگر تاریخ پزشکی (یه عنوان دو چهره فرهنگی و هنری)

آمار و اعداد اکسیدا۵۷
کنگره ۵۷ انجمن دندان‌پزشکی ایران روز یک‌شنبه (۲۴اردیبهشت) با برنامه پیش‌کنگره آغاز شد. افتتاحیه رسمی کنگره دوشنبه ۲۵اردیبهشت و در ساعت هشت شب برگزار شد و در پنج‌شنبه عصر، ۲۸ اردیبهشت، به کار خود پایان داد.
در مدت پنج روز برگزاری کنگره ۱۲۰ پانل علمی و کارگاهی، در ۱۰ سالن با ظرفیت‌های مختلف بر پا شد. برنامه‌های علمی از ساعت هشت و نیم آغاز و تا ساعت ۶عصر ادامه داشت.
در این کنگره ٢۴٠ سخنرانی انجام شد و مجموعا حدود ۵٠٠ نفر سخنران و مدیر پانل حضور داشتند که از این تعداد ٣۵سخنران از دیگر کشورهای جهان بودند. مجموعا ٢۵ کارگاه علمی و ٢٠ کارگاه شرکتی تشکیل شد. ٨٠ پوستر علمی نیز در نمایشگاه پرزنت شد.
بیش از ۶۵٠٠ نفر در کنگره ثبت‌نام کرده بودند و اگر محدودیت سقف ثبت‌نام برای کنگره اعمال نمی‌شد این تعداد قطعا افزایش می‌یافت. پیش‌بینی شد در طی ایام برگزاری کنگره و نمایشگاه بیش از ۱۲هزار نفر از ان بازدید کردند.
نمایشگاه اکسیدا۵۷ در ۸هزار متر مربع و در قالب شش سالن برگزار شد و حدود ۲۵۰شرکت داخلی و خارجی در آن حضور داشتند. امسال اتاق بازرگانی آلمان برای اولین بار در نمایشگاه پاویون اختصاصی داشت.

برنامه‌های علمی و صنفی متنوع
برنامه‌های کنگره اکسیدا۵۷ که در ۱۰سالن مختلف سالن اجلاس سران برگزار شد. با توجه به جامعیت انجمن‌ دندان‌پزشکی ایران تلاش شده بود تمام رشته‌های تخصصی در جریان برگزاری کنگره سهیم باشند و علاوه بر این برای بسیاری از موضوعات صنفی و اجتماعی نیز پانل‌هایی پیش‌بینی شده بود.
در جریان اکسیدا۵۷ چهار مجمع عمومی برگزار شد: مجمع عمومی انجمن علمی پروستودنتیست‌های ایران، مجمع سالیانه کلوب بین‌المللی دندان‌پزشکان (ICD)، مجمع عمومی انجمن رادیولوژی دهان و فک صورت ایران و مجمع عمومی انجمن دندان‌پزشکی ایران
از پانل‌های متفاوت کنگره امسال می‌توان به پانل‌هایی با موضوعات «تعهدات حرفه‌ای و مالیات»، کارگاه تخصصی «چالش‌های دندان‌پزشکی در بیماران مبتلا به دیابت»، پانل «اخلاق و تعهدات حرفه‌ای»، پانل «تاریخ در دندان‌پزشکی»،
کارگاه «طب مکمل: هیپنوتراپی» (هیپنوتیزم در دندان‌پزشکی)، پانل «چالش‌های درمان ارتودنسی در کلینیک‌های دندانپزشکی»، پانل «سخنرانی دانشجویی»، مسابقه دانشجویی «دکتر نواب» و… اشاره کرد.
در مراسم افتتاحیه کنسرت یک ساعته‌ای با حضور سالار عقیلی برگزار شد. کنسرت حامد همایون نیز برنامه پایانی مراسم اختتامیه بود.

ایمپلنت و زیبایی رکورد دار اکسیدا۵۷
اگرچه شعار کنگره امسال «بیانیه‌ای در سلامت دهان، مشارکت ایرانی» عنوان شده بود، سهم برنامه‌های مرتبط با حوزه ایمپلنت و زیبایی بسیار در آن چشمگیر بود: از میان ٧٠ پانل سخنرانی ١٨پانل به موضوعات مرتبط با ایمپلنتولوژی اختصاص داشت که ۵ پانل آن در سالن اصلی برگزار شد. ١١ پانل نیز به موضوعات مرتبط با دندان‌پزشکی زیبایی اختصاص داشت که ٧ پانل آن در سالن اصلی بود. بدین ترتیب بیش از ۴٠ درصد سخنرانی‌های اکسیدا۵۷ فقط به دو موضوع زیبایی و ایمپلنت اختصاص داشت.
در هر روز سه پانل در سالن اصلی پیش‌بینی شده بود؛ یعنی در مجموع ۵ روز کنگره ١۵ پانل در سالن اصلی بر پا شد که از میان تنها دو پانل به موضوعات متفاوت اندودانتیکس- ارتودنسی و پروتزهای دندانی و دندانپزشکی ترمیمی اختصاص یافته‌ و مابقی پانل‌ها به موضوع ایمپلنت یا زیبایی اختصاص داشت.
از میان ۴۴ کارگاه علمی نیز ٩ کارگاه با موضوع ایمپلنت و ٩ کارگاه با موضوع زیبایی بیشترین تعداد کارگاه‌ها را در اختیار داشتند.
رکوردداری مباحث مربوط به ایمپلنت و دندان‌پزشکی زیبایی البته نه به دلیل توجه بیشتر مدیران کنگره به این مباحث، که به دلیل تقاضای حامیان مالی کنگره و اسپانسرشیپی سخنرانی‌های اصلی کنگره بود.

منبع: دندانه

۱۰ تير ۱۳۹۶
نماد اعتماد
تبلیغات
لینک های مفید