12 Nov, 2019
فهرست موضوعی
ورود
نظرسنجی

میزان رضایت شما از کیفیت کتابهای رویان پژوه چقدر است؟

همه آزمون‌ها به تعویق افتاد به‌جز دستیاری دندانپزشکی

 همه آزمون‌ها به تعویق افتاد به‌جز دستیاری دندانپزشکیعملکرد ضعیف دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی در پیگیری مطالبه داوطلبان آزمون دستیاری دندان‌پزشکیدر حالی که به دلیل وقوع سیل در بسیاری از نقاط کشور و مشکلات بسیاری از داوطلبان در مسیر آمادگی آزمون، زمان برگزاری بسیاری از آزمون‌های علمی وزارت بهداشت و علوم به تعویق افتاده است، ظاهرا خبری از تغییر زمان برگزاری آزمون دستیاری دندان‌پزشکی سال ۹۸ نیست.

در حالی که بسیاری از داوطلبان آزمون دستیاری دندان‌پزشکی با توجه به وقوع سیل و عدم رعایت فاصله قانونی ۹ماهه بین زمان اعلام منابع و تاریخ برگزاری آزمون، خواهان به تعویق افتادن آزمون دستیاری دندان‌پزشکی هستند، رییس دبیرخانه آموزش دندان‌پزشکی اعلام کرده این دبیرخانه مسئولیتی درباره تعیین و تغییر زمان برگزاری آزمون دستیاری ندارد.
برخی داوطلبان آزمون دستیاری به دندانه گفته‌اند فاصله زمانی اعلام رفرنس‌ها تا روز برگزاری آزمون در ششم تیرماه ۹۸ تنها هشت ماه است، در حالی که طبق قانون باید حداقل ۹ماه فرصت برای مطالعه رفرنس‌ها برای داوطلبان در نظر گرفته شود. این در حالی است که در منابع آزمون دستیاری دندان‌پزشکی سال۹۸ تغییرات زیادی اعمال شده و چند کتاب تازه و پر حجم به لیست منابع این آزمون اضافه شده است.

رییس دبیرخانه آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت به عنوان بالاترین مدیر حوزه آموزش دندان‌پزشکی اما اعلام کرده است که اداره تحت ریاست او در خصوص تغییر زمان آزمون اختیاری ندارد.

دکتر حسن رزمی در پاسخ به مطالبه دندان‌پزشکان جوان در یک گروه تلگرامی این‌چنین پاسخ داده است:
«تصمیم مرکز سنجش در خصوص تغییر تاریخ آزمون‌ها مصوبه شورای مدیران معاونت آموزشی وزارتخانه است و چون متولی برگزاری آزمون‌ها مرکز سنجش [آموزش پزشکی وزارت بهداشت] می‌باشد، دبیرخانه [شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت]‌ در این حوزه مجاز به دخالت و تصمیم‌گیری نیست.
از طرفی با توجه به تعداد زیاد داوطلبین کارشناسی ارشد مراکز درگیر با سیل این تصمیم گرفته شده و سایر آزمون‌ها تا اطلاع ثانوی طبق اعلامیه مرکز انجام می‌گیرد.»

طی روزهای اخیر طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی زمان برگزاری یک آزمون علمی مرتبط با این وزارتخانه تغییر یافته است. زمان برگزاری آزمون زبان MHLE از ۲۹ فروردین به ۱۲ اردیبهشت، آزمون PhD رشته‌های علوم پزشکی از ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت به ۳۰ و ۳۱ خرداد و آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های گروه پزشکی از ۳۰ و ۳۱ خرداد به ۲۷ و ۲۸ تیر تفییر یافته‌ است.
وزارت علوم نیز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد را که بنا بود در تاریخ ۶ اردیبهشت برگزار شود، هفت هفته به تعویق انداخته است.

چرا آزمون دستیاری دندان‌پزشکی به تعویق نیفتاد؟
در حالی که تمامی آزمون‌های فصل بهار وزارت بهداشت پس از وقوع حوادث طبیعی در کشور به عتویق افتاده است، به نظر می‌رسد عدم تعویق آزمون دستیاری علی‌رغم مطالبه داوطلبان مطابق آنچه در گفته‌های مدیران و اطلاعیه‌های وزارت بهداشت آمده به یکی از دلایل زیر باشد:
فاصله زمانی زیاد میان زمان وقوع سیل و تاریخ برگزاری آزمون و تعداد کمتر داوطلبان این آزمون که درگیر با مشکلات سیل شده‌اند، نسبت به داوطلبان دیگر آزمون‌ها.
اما از سوی دیگر استناد داوطلبان به عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ اعلام منابع و تاریخ برگزاری آزمون موضوعی نیست که به سادگی قابل چشم‌پوشی باشد. از طرفی وزارت بهداشت در حالی با تغییر زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های پزشکی موافقت کرده است که تاریخ برگزاری این آزمون تنها یک هفته پیش از آزمون دستیاری دندان‌پزشکی است.

آیا دبیرخانه کوتاهی می‌کند؟
هرچند رییس دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی وزارت بهداشت اعلام کرده است تعیین تکلیف درباره زمان برگزاری آزمون‌ها بر عهده سازمان سنجش آموزش پزشکی است و دبیرخانه مجاز به دخالت در این مورد نیست، اما یکی از انتظارات داوطلبان این آزمون همراهی رییس دبیرخانه با مطالبات آنان است؛ حتی اگر این همراهی در حد دادن قول پیگیری و انجام رایزنی با مدیران مربوطه باشد. اما متاسفانه دکتر حسن رزمی در عوض تلاش برای پیگیری مطالبات بخشی از اعضای جامعه دندان پزشکی، با یک جواب ساده و کوتاه، داوطلبان را از احتمال هرگونه این تغییر در تاریخ برگزاری آزمون ناامید کرده است.

برخی صاحب‌نظران حوزه دندان‌پزشکی معتقدند مرور کارنامه دو ساله دکتر حسن رزمی در دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی نشان داده است این استاد ۶۰ساله دانشگاه علوم‌پزشکی تهران بیشتر از آنکه قدرت پیگیری مطالبات و مدیریت مسائل مربوط به حوزه دندان‌پزشکی را داشته باشد، تابع نظر و دستور مقامات بالادستی بوده است و تا امروز نتوانسته است چهره روشنی از یک مدیر لایق، مستقل و کوشا برای حفظ منافع جامعه دندان‌پزشکی را در ذهن دندان‌پزشکان ترسیم کند.


منبع: دندانه
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
نماد اعتماد
تبلیغات
لینک های مفید